Solagenárium

Jak se správně opalovat?

Sluneční záření je přirozenou součásti našeho života. Bez slunce a jeho záření by nikdy nemohl vzniknout a ani existovat život na zemi.

Sluneční záření je tedy naprosto přirozenou součástí našeho života a přináší nám jak pozitivní tak negativní "věci".

Nadměrné opalování má negativní účinky na organismus. Při dlouhodobém a nadměrném vystavování kůže slunečnímu záření dochází po určité době k vysušování kůže. Při dlouhodobém vysušování začne kůže ztrácet elasticitu, což následně vede k zrohovatění kůže a jejímu předčasnému stárnutí.

Těmto negativním účinkům je třeba zamezit a v maximální míře využívat pozitivních účinků opalování. Vždy je třeba vystavovat kůži slunečnímu záření v rozumné míře, nepřehánět opalování, co nejvíce o kůži pečovat, vyživovat ji a hydratovat.

Ideální je navštěvovat solária přibližně 1x týdně a dobu opalování a typ solária přizpůsobit typu kůže a danému stupni opálení.

Sluneční světlo

Čtyři základní přírodní živly, na kterých závisí náš život, jsou vzduch voda, půda a sluneční záření. Kdybychom jeden z těchto živlů neměli, přestali bychom jako lidstvo existovat. Bez slunce není život - ale příliš mnoho slunce také není dobré.

Sluneční světlo "ultrafialové záření" - UVC, UVB a UVA je vyzařováno sluncem a UV-trubicemi. UVC záření, které je pro lidi nebezpečné, je ozónovou vrstvou v horní části atmosféry a UV trubicích zcela odfiltrované. Část UVB záření (může způsobit spálení kůže a poškození očí) a UVA záření dopadá na zemský povrch. Jeho síla závisí na úhlu dopadu - geografické poloze, ročním období a denní době.

UV jsou neviditelné. O prázdninách jsou lidé často vystaveni různé intenzitě slunečního záření, často bez znalosti jeho aktuální síly. Trubice v soláriu simulují slunce a vyzařují UVA a UVB záření. Jdou ale ještě o krok dál, protože mají kontrolovaný výkon a vyvážené spektrum záření, minimalizují riziko spálení kůže a maximalizují opalovací efekt. Jak všichni víme, slunce nelze regulovat. Výroba solárních trubic je neustále přizpůsobována novým vědeckým výzkumům a poznatkům o účincích UV záření.

Účinky na lidský organismus

Rozumné opalování působí velmi pozitivně na zdraví člověka. Zajišťuje tvorbu vitamínu D3, který je nezbytný pro vázání vápníku v kostech. UV-záření posiluje imunitní systém, působí jako prevence proti chřipce a nemocem dýchacích cest, napomáhá při léčbě některých alergií a kožních nemocí, pozitivně ovlivňuje celkovou látkovou výměnu, zlepšuje průtokové vlastnosti krve, působí proti stresu a napomáhá překonávat tzv. zimní deprese (nemoc z nedostatku slunce).

Při opalování v soláriích je třeba dodržovat tyto tipy:

 • Vyjmout kontaktní čočky, používat ochranné brýle!
 • Odstranit z pleti veškerou dekorativní kosmetiku a odložit všechny šperky.
 • V soláriích nepoužívat ochranné prostředky proti slunci.
 • Používat speciální solární kosmetiku.
 • Při užívání léků poradit se s lékařem.
 • Dodržovat doporučené doby opalování pro daný typ kůže.
 • Nekombinovat v jednom dni opalování v soláriu s opalováním na slunci.
 • Neopalujte se po celý rok, doporučuje se 1 - 2 měsíce dlouhá přestávka jednou za rok.

Neměli byste používat solárium když:

 • Vaše pleť vykazuje více než 50 pigmentových skvrn (mateřské znaménka).
 • Vaše pleť má sklon k tvoření pih nebo skvrn při opalování.
 • Jste často měli sluneční úpal v dětství.
 • Vaše pleť vykazuje předstupně rakovinného bujení, nebo pokud trpíte nebo jste trpěli rakovinným onemocněním kůže.
 • Pokud se u Vašich pokrevních příbuzných vyskytl maligní melanom.

AKCE Klubovky a permanentky

Pondělí, 23.Května 2022 - 00:44

Více informací

Otevřeno i úterky a čtvrtky od 13:30-19:00

Pondělí, 28.Března 2022 - 14:05

Aktuální provozní doba od března 2022:
Pondělí: 8:00 - 19:00
Úterý : 13:30- 19:00
Středa : 8:00 - 19:00
Čtvrtek: 13:30- 19:00
Pátek : 8:00 - 18:00
Sobota a neděle :ZAVŘENO

Měsíční permanentky 2020

Úterý, 11.Února 2020 - 11:10

Více informací