Solagenárium

Typy kůže

Jak se kůže opaluje?

Naše přirozená barva kůže je dána množstvím melaninu v kůži. Existence a množství melaninu je u všech lidí závislá na genetických předpokladech. Když je naše pokožka vystavena UV záření, začínají melanocyty - buňky nacházející se hluboko v naší kůži - vytvářet více melaninu. Během následujícího zhnědnutí vystupuje melanin na povrch kůže a vytváří opálení. UV záření způsobuje kromě jiného i zesílení vnější vrstvy kůže, čímž si naše tělo vytváří přirozenou ochranu před UV zářením a před spálením kůže.

Lidé na UV záření reagují různě. Snědá pokožka Produkuje melanin rychleji. Pokožka velmi světlých lidí obsahuje melaninu velmi málo, dokonce když je tato pokožka vystavena UV záření, neprodukuje žádný melanin. Proto se tito lidé s typem kůže I neopálí ani na slunci ani v soláriu.

Jestliže přirozený opalovací proces proběhne příliš rychle, vede to ke spálení kůže. Naše pokožka má pro tyto případy vlastní regenerační mechanismus, ale pokud dojde ke spálení pokožky často, může se tento mechanismus vyčerpat a může dojít k nevratnému poškození pokožky.

Aby bylo možné určit dobu slunění pro určitý typ kůže, musí se zohlednit důležitá kritéria jako hnědnutí kůže, citlivost na světlo nebo vnější znaky, jako barva očí, kůže a vlasů.

Rozlišujeme čtyři základní typy kůže. Pro každý typ jsou určeny jiné opalovací časy a jiná četnost opalování.

TYP 1 (cca 2% všech obyvatel střední Evropy): Nápadně světlá kůže, velmi silný sklon ke slunečnímu spálení, červené vlasy, modrá barva očí.

TYP 2 (cca 12% obyvatel střední Evropy): Světlá kůže, silný sklon ke slunečnímu spálení, světlé až světle hnědé vlasy, modrá až šedá nebo zelená barva očí.

TYP 3 (cca 78% obyvatel střední Evropy): Normální kůže, mírný sklon ke slunečnímu spálení, vlasy tmavě blond až hnědé, šedá až hnědá barva očí (může být i modrá).

TYP 4 (cca 8% obyvatel střední Evropy): Světle hnědá až olivová kůže, minimální sklon ke slunečnímu spálení, tmavé vlasy a tmavá barva očí.

Někdy se udává rozdělení na šest typů kůže:

Typ kůže Popis kůže Reakce pokožky na ozáření sluncem
1 Velmi světlá, hojně pihy, blond nebo červenavé vlasy, zelené nebo šedé oči. Vysoké riziko spálení, kůže zčervená, nikdy neopalovat na slunci ani v soláriu.
2 Světlá kůže, pihy vzácně, blonďaté až hnědé vlasy, modré, zelené nebo šedé oči. Vysoké riziko spálení - téměř vždy, zhnědnutí pokožky velmi mírné.
3 Světlá až světle hnědá kůže, tmavé blond až hnědé vlasy, šedé nebo hnědé oči. Střední riziko spálení, progresivní opálení.
4 Světle hnědá kůže, tmavě, hnědé vlasy, tmavé oči. Spálení zřídka, opaluje se rychle a do hloubky.
5 Tmavě hnědá kůže, tmavé vlasy, tmavé oči. Velmi vzácně se spálí, opaluje se velmi rychle a do hloubky, tento typ pokožky má vlastní přírodní obranný mechanismus
6 Velmi tmavá kůže, černé vlasy, oči tmavé nebo černé. Nikdy se nespálí

AKCE Klubovky a permanentky

Pondělí, 23.Května 2022 - 00:44

Více informací

Otevřeno i úterky a čtvrtky od 13:30-19:00

Pondělí, 28.Března 2022 - 14:05

Aktuální provozní doba od března 2022:
Pondělí: 8:00 - 19:00
Úterý : 13:30- 19:00
Středa : 8:00 - 19:00
Čtvrtek: 13:30- 19:00
Pátek : 8:00 - 18:00
Sobota a neděle :ZAVŘENO

Měsíční permanentky 2020

Úterý, 11.Února 2020 - 11:10

Více informací